E-poe tegemine – millest alustada?

31. märts 2017
3
Minutit lugemiseks
Olete loomas või plaanimas uut e-poodi? Usun, et olete nõus, kui väidan et infomüra edasise sammu tegemiseks on liiga palju. Selles postituses anname ülevaate, mis aitavad teil seda valikut ja edasist sammu lihtsamini teha. Saate teada – millest alustada ja mida oleks oluline silmas pidada.

Millist platvormi e-poe haldamiseks valida?

E-poe platvorme on maailmas tuhandeid. Builtwith 2017 aasta statistika alusel saab väita, et nii maailmas kui ka Eestis on kõige enam kasutatavam e-poe platvorm WooCommerce / WordPress. Mõlemal juhul jääb selle osakaal 40% piirimaile. Järgnevad Magento ja Shopify. Üldiselt saab väita, et mida rohkem on tarbijaid seda kasutajasõbralikum ja ka parem peaks toode olema. E-poe tegemine on meie tegevusvaldkonnas olnud rohkem kui 5+ aastat ja saame kinnitada fakti, et WordPressil toimib e-pood suurepäraselt.

Magento on üldjuhul hea valik suurte e-poodide jaoks kuna Magento on peamiselt ikkagi oma juured saanud just e-poe mootori põhimõttest. Tavaliselt valivadki selle lahenduse just keskmisest oluliselt suuremad e-poe lahendused. Magneto arendus on natuke keerukam ja nõuab kindlasti pädevat arendajat. WordPress + WooCommere on üldine sisuhaldus + e-pood koos. Kliente on nii suurtest kuni väikseteni. Shopify on nn. rendipood – mis on hea algajatele, kellel puuduvad rahalised vahendid suurelt alustada.

Siit saategi otsuse teha kas:

  • suurem e-pood, kus teil tooteid on tuhandete kaupa -> Magento
  • e-pood + muud lehed lisaks alamlehtede näol, kus saate hästi turundada ja toimetada – > WordPress
  • olete algaja ning teie eelarve on piiratud -> rendipood Shopify

Kindlasti ei soovita minna kitsale teele valides mõne “no name” platvormi. Sellega võivad teil sisenemise kulud küll väiksed olla, aga varem või hiljem istute probleemi otsas. Probleemid, mida tihti kliendid kurdavad on just arendajate leidmine, “lagi on ees”, iga liigutus maksab, ei saa teha normaalset “exitit” jne. Ehk siis odavus üldjuhul = probleemid.

Palju maksab e-poe arendus ja keda valida?

Lühike vastus on palju. Palju on muidugi suhteline. Esiteks tuleks ka enda jaoks lahti mõtestada põhiline element. E-pood on investeering ehk ilmselt teie üks tulevasi ja kõige efektiivsemaid müügimehi. Palju täna Eesti hea müügimees kuus palka tahab? Võrrelge seda kuu kulu nüüd e-poe soetamise kuluga + turundamiskuluga.

Saan rääkida hindadest Eesti turul ja vastavalt sihtriigi õlle koefitsiendile saate selle hinna ümber arvutada.

Hinnastamise aluseks on reeglina töömaht. Töömaht tähendab teostatud töötundide koguarvu. See arv tuleks siis korrutada tunni hinnaga, mida arendajad pakuvad. Eesti arenduse töötund WordPressile algab 5€ ja lõppeb 100€. Arendusettevõte, kellel palgal ikkagi rohkem kui 1 programmeerija, tavaliselt küsib ikka 30€ ja rohkem arendustunni eest. Alla selle on kas koolipoisid või algajad – keda mina e-poe kallale ei julgeks lasta. Indiat ja Indoneesiat ka ei soovitaks – puudub Saksa täpsus ja neil tihti päike võtab tööisu ära. Samuti on alltöövõtu hankimine kolmandatest riikidest keeruline ja juriidiliselt olete ka põhimõtteliselt kaitsetu.

Töömaht sõltub kliendi vajadustest ja strateegiast. Mõni klient soovib võimalikult standardset lahendust, teine soovib näiteks liidestamist laosüsteemi tarkvara ja raamatupidamisprogrammiga vms. Aga harju keskmine võiks olla ikkagi alates 70+ tundi tööd. Seega sellise minimaalse standardlahenduse saate Eesti turult kätte alates 3500€. On e-poode ka Eestis, kelle investeering on küündinud ka kuuekohalise numbrini. Seega töömaht sõltub teie soovidest.

Julgen väita, et pakkumised alla selle alumise piiri on küsitava väärtusega. Seda seetõttu, et see eeldab kas prognoosi eksimust või üliodavat tunnihinnet – need üldjuhul viitavad ebakompetentsusele. Tavaliselt lõppevad sellised projektid kuskil keskel või alguses ning klient peab kogu rallit uuesti alustama selle x summa võrra vaesemana. Meie praktikas on sellised kliente, keda oleme pidanud “üle võtma” ca 20% kindlasti. Mõtte koht! Või siis nagu vanasõna ütleb, et ma pole nii rikas, et odavaid asju osta 😉

Kui kaua võtab e-poe valmistamine aega?

Igal loometööl on omad kindlad protsessid. Protsessid on ka e-poe loomisel/arendamisel. Iga protsess võtab oma aja. Ka kliendil on soovi korral võimalik protsessides osaleda. Ja kuna Eestis väga selliseid arendusfirmasid ei ole, kellel rohkem kui 10+ arendajat tööl – siis selline harju keskmine e-pood jääb meie kogemusel ajavahemikku 1 kuu kuni aasta. Et mitte liiga üldiseks jääda, siis 3-6 kuud kui kõik liigub normaalselt. Olen kuulnud ka küla pealt, et mõnda e-poodi on aastaid tehtud.

Tihti jääb just asi sisu taha. Kliendid soovivad ise sisuloomes kaasa lüüa ja ei jõua sellega korralikult tegeleda.

Kokkuvõtteks korraliku ja toimiva e-poe tegemine on mahukas protsess. Mis nõuab aega ja raha ning olge umbusklikud odavama otsa pakkujate suhtes. Soovitan pakkumisi võtta mitmest firmast ja kindlasti nendega ka kohtuda ,  et veenduda, kas seal taga on meeskond või mõni petturist koolipoiss.

Soovite e-poodi?

Autorist lähemalt

Tanel Taluri

Tanel on üle 24 aasta tegutsenud IT valdkonnas. Tema eelnev kogemus IT kasutajatoes, müügitöös, projekti- ja ärijuhtimises aitab näha valdkonna tervikpilti. Tema üheks kireks on just uute internetiturunduse tööriistade testimine. Vabal ajal meeldib talle käsitööõlut pruulida ning kui väga igav on, siis käib ta jooksmas.

KOHTUMINE?

Tule personaalsele konsultatsioonile