Tihti kliendid küsivad millist sisuhaldusplatvormi eelistada. Lähtume siin ikka maailma suurimatest ja ka enim populaarsematest sisuhaldusplatvormidest, mis kannatavad normaalset arendust ning on ka avatud lähtekoodil. Ja ega sõelale siin palju ei jää, kuna esiteks avatud lähtekood kitsendab valikut oluliselt ja siit edasi eraldi erinevaid miljoneid isearetatud sisuhaldusplatvorme ei ole mõtet siin käsitleda. Googeldades erinevaid allikaid on maailma mastaabis tõsiselt võetavad sisuhaldusplatvormid WordPress, Joomla ja Drupal.
Vaatleme nüüd lähemalt, et mis on nendel tugevused ja nõrkused. Kriteeriumid võiksid olla:
- arenduse kallidus, mis tuleneb kasutajasõbralikkusest ja arenduse lihtsusest
- moodulite ehk lisavidinate rohkus
- turvalisus
Arenduse kallidus
Hinda mõjutab klassikaliselt: nõudlus ja pakkumine. Mida suurem on nõudlus seda kallim on hind. Mida rohkem on pakkumisi seda odavam on hind.
Nõudlus oleks sisuhaldusplatvormis vaatevinklist lähtudes minu arvates kasutajasõbralikkus ehk kui lihtne on lehte hallata. Kliendid täna hetkel hindavad lihtsust ja sõltumatust. Eriti arvestades viimast kümnendit, kui paljud kliendid olid ilma sisuhaldusplatvormita kodulehe otsas, kus pisikese muudatuse tegemine kodulehel eeldas kesktasemel HTML-i tundmist. Nõudlus võiks olla ka päringute ja otsingute arv, palju googeldatakse. Allpool olev pilt Google Trends-ist näitab kuidas on Googeldatud WordPressi, Joomlat ja Drupalit Eestis läbi aegade.
Pakkumine on minu arvates seotud just sellega kui lihtne on antud platvormile lehte arendada ehk kui kiiresti saab juunior programmeerija hakata arendama just sellele platvormile kodulehte. Mida kergem see on, seda rohkem on arendajaid. Koostasin oma subjektiivse hinnangu (natuke googeldasin kah ja usun, et enamus arendajaid on siin minuga päri, lisaks toon artikli all välja ka kasutatud allikad).
Wordpress – kerge hallata, lihtne arendada
Joomla – keskmine hallata, keskmine arendada
Drupal – raske hallata, keeruline arendada
Loogiline järeldus on, et WordPressi arendustund on kõige madalam ja Drupali oma kõige kallim.
Moodulite ehk lisavidinate rohkus
Mooduleid, lisavidinaid ja laiendusi ja nende arvu rohkuse fikseerime ametlikult kodulehelt. Seisuga 17.01.14 on numbrid järgmised:
- WordPressi moodulite arv 28 920
- Joomla moodulite arv 7554
- Drupali moodulite arv 14458
Turvalisus
Turvalisus tuleneb eelkõige kasutaja tarkusest. Kui kasutaja paneb sisselogimise kasutajanimeks kasutaja ja parooliks kasutaja – siis peamine turvarisk on just sellega seotud. Lisaks on oluline kasutada tunnustatud ja korralike lisamooduleid, mitte suvalisi, kus võivad olla sisse poogitud turvaaugud.
Statistika järgi on Drupalit kõige vähem häkitud ja rünnatud. Joomla number jääb keskele ning WordPressi on kõige rohkem häkitud. Ja kui teha siit loogiline järeldus baseerudes eelpool kirjutatud infole on põhjuseks, miks ühte on häkitud rohkem – puhtalt numbrites. Näiteks WordPressi on kasutusel niivõrd palju rohkem võrreldes Drupali ja Joomlaga seega on ka loogiline, et WordPressi on rohkem häkitud ja rünnatud häkkerite poolt. Hea uudis WordPressi kasutajatele on siin see, et mida rohkem on WordPressi rünnatud, seda turvalisemaks seda arendatakse. Mitte ühtegi sisuhaldusplatvormi ei ole lahti häkitud core ehk tuumatasandil vaid turvarisk on alati seotud olnud lisamoodulitega või arendajate veaga.
Kokkuvõte
Kokkuvõtteks saab väita maailmas enim populaarsust võitnud on WordPress ja seda ka eelpool nimetatud põhjustel. Esiteks arendus on odavam ning arendajaid leiab lihtsalt. Samuti WordPressile on loodud ja arendatud lisamooduleid kõige rohkem. Erinevate projektide lahendusi keerukatest portaalidest kuni e-poeni on võimalik kõigile teha. Turvalisus on ikkagi tänapäeval kõige rohkem seotud kasutaja ja arendaja pädevusega.
Andmete allikad:
http://www.rackspace.com/knowledge_center/article/cms-comparison-drupal-joomla-and-wordpress
https://www.stopbadware.org/files/compromised-websites-an-owners-perspective.pdf